Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 26       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-26

Tárgymutató: EGYESÜLET >> >> Egyesületek/Szervezetek/, külföldi


1986. október 18.

Az LDU Münchenben határozatot fogadott el, amelyben megemlékezett a magyarországi németek 40 évvel ezelőtti katasztrófájáról. Megköszönte Németországnak, hogy befogadta az erőszakosan kitelepítetteket. A határozat 4. pontjában megemlékezett arról, hogy a magyar kormány ma már nagyvonalú nemzetiségi jogokat nyújt a magyarországi németek számára.

1988. február 29. – március 10.

Hambuch Géza a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására Bonnba, Frankfurtba, Stuttgartba és Münchenbe utazott. Találkozott Bajorország, Baden-Württenberg és Hessen képviselőivel, a Külügyminisztérium államtitkárával, a Kancellária Hivatal osztályvezetőjével. Ezen kívül a Friedrich Neumann és a Konrad Adenauer Alapítvány vezetőivel. Felkereste a VDA központját is.

1989. szeptember 27.

Pécsett került megrendezésre a Német Szövetségi Köztársaságban élő Honfitársi Szövetségek (Landsmannschaften der Bundesrepublik) és a Szövetség elnökségének első közös tanácskozása.

1989. október 3.

A Szövetség sajtótájékoztatót tartott irodájában a Német Belügyminisztérium Titkárságának és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Jogi Főosztályának részvételével az 1944-45 fordulóján munkavégzésre a Szovjetunióba deportált-internált német származású vagy nevű, illetve az 1950-53 között az országon belül áttelepített, internált németek munkaviszonyának és nyugdíjának rendezésével, erkölcsi-politikai rehabilitációjával kapcsolatban.

Hambuch Géza részt vett az Európa Német Népcsoportok Munkaközösségének harmadik ülésén. A Munkaközösség 1987. október 2-án alakult a kölcsönös segítségnyújtás szorgalmazása, a német népcsoportok kulturális, etnikai és nyelvi identitásának megőrzése céljából. Elnöke Karl Mitterdorfer.

1989. október 11–14.

A VDA szervezésének eredményeként Bonnban megrendezték a Világ Németeinek Kongresszusát. A rendezvény fővédnöke Helmut Kohl volt. A kongresszuson Manherz Károly tartott előadást a magyarországi nemzetiségi kérdés jogi hátteréről.

1990. november 30. – december 2

A Szövetség és a Magyarországi Németek Honfitársi Szövetsége (LDU) konferenciát rendezett "A magyarországi németek történelme 1920 - 1990" címmel. Társszervezők: MTA TTI, Magyar Történelmi Társulat, Európa Intézet.

1991. május 6–9.

Göncz Árpád hivatalos látogatásra Németországba érkezett, ahol fogadta Richard von Weizsäcker államfő és Helmuth Kohl kancellár is. Kíséretében jelen volt Manherz Károly. Május 8-án Baden-Württenbergben találkozott Paul Striftlerrel, a Honfitársi Szövetség (Landsmannschaft) tartományi elnökével.

1991. augusztus 21.

A CDU/CSU belpolitikai munkacsoportja közösen szakértői meghallgatást tartott a "Német kisebbségek Kelet-Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa államaiban" című témában. Elnökölt: Hartmut Koschyk. A tanácskozásra Hambuch Gézát is meghívták. Beszámolót tartottak a térségben élő kisebbségek vezetői, külügyminisztériumi vezetők és mintegy 40 közvetítő szervezet (Mittlerorganisation).

1992. április 16.

A GJU tagja lett az Európai Népcsoportok Ifjúságának (Jugend Europäischer Volksgruppen - JEV). A szervezet 1963-ban alakult a FUEV keretein belül.

1994. április 8–9.

"Az egyház és a lelki élet szerepe a magyarországi németek között a magyarországi rendszerváltás után" című konferencia. Rendezők: St. Gerhards-Werk/Ungarn és a St. Gerhards-Werk/Stuttgart.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>